"And I have found both freedom and safety in my madness, the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us. But let me not be too proud of my safety. Even a Thief in a jail is safe from another thief. "

Khalil Gibran (How I Became a Madman)

YENİ ÇIKTI !

NEWS AND ARTICLES / HABERLER VE MAKALELER

Monday, August 08, 2016

Lübnan'da 43'üncü deneme de boşa çıktı- Yeni Şafak

Lübnan parlamentosunda cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan oturumda yeterli çoğunluk sağlanamadığı için seçim, 7 Eylül'e ertelendi. İki yıldan uzun süredir Lübnan'da Cumhurbaşkanı seçilememesi siyasi iktidarsızlığı da beraberinde getiriyor.


Ülkede 13'üncü cumhurbaşkanını seçmek üzere gerçekleştirilen 43'üncü oturumda 128 sandalyeli mecliste toplantı yeter sayısı olan 86'ya ulaşılamadı. İki yıldan fazla süredir devam eden cumhurbaşkanlığı seçimi, 7 Eylül'e ertelendi.


Parlamento, görev süresi Mayıs 2014'te dolan Mişel Süleyman'ın yerine geçecek cumhurbaşkanını iki yıldan uzun süredir seçemiyor.


Suriye savaşının yol açtığı kutuplaşma, Suudi Arabistan ve İran'ın desteklediği aktörlerin kontrolündeki Lübnan siyasetinin daha da ayrışmasına ve krizin uzamasına yol açıyor.


Meclis ikiye bölündü

Lübnan parlamentosundaki siyasi partiler 8 Mart ve 14 Mart olarak iki ana blok altında toplanıyor.


14 Mart Bloku, 2005'te eski Başbakan Refik Hariri'nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından oğlu Saad Hariri önderliğinde kuruldu. Bu grup Suriye rejimine karşıtlığıyla biliniyor.


8 Mart Bloku ise Suriye rejimi yanlısı gruplardan oluşuyor. Hizbullah ve cumhurbaşkanı adayı Mişel Avn da bu grupta yer alıyor.İki aday da Hizbullah yanlısı

14 Mart Bloku'nun cumhurbaşkanı adayı başlangıçta Lübnan Güçleri lideri Samir Caca'ydı. Ancak daha sonra hareketin lideri Saad Hariri, rakip siyasi bloktan Beşşar Esed'e yakınlığıyla tanınan Marada Hareketi lideri Süleyman Franci'yi uzlaşı adayı olarak öne çıkardı.


Caca ise Franci'nin adaylığına karşı çıkarak iç savaş sırasındaki kanlı rakibi Ulusal Özgürlük Hareketi lideri Avn'a destek verdiğini açıkladı.