"And I have found both freedom and safety in my madness, the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us. But let me not be too proud of my safety. Even a Thief in a jail is safe from another thief. "

Khalil Gibran (How I Became a Madman)

YENİ ÇIKTI !

NEWS AND ARTICLES / HABERLER VE MAKALELER

Wednesday, December 21, 2016

Türkiye, Rusya ve İran'dan Suriye mutabakatı- Al-Jazeera Turk

Suriye krizine doğrudan müdâhil olan üç ülke; Türkiye, İran ve Rusya krize siyasi çözüm arayışları için Moskova’da bir araya geldi. Ortak deklarasyonda Suriye'de ateşkesin genişletilmesi ve Esed rejimiyle muhalifler arasında barış görüşmelerinin yeniden başlaması öne çıktı. Deklarasyonun uygulanmasının garantörleri de Rusya, Türkiye ve İran olacak. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Türkiye, İran ve Rusya, Suriye'de rejim değişikliğine değil terörle mücadeleye odaklanma konusunda mutabık" dedi.

Toplantıya saatler kala Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine rağmen planlandığı günde yapılan üçlü görüşme, Türkiye, İran ve Rusya’nın kendi aralarında bir araya gelerek yaptığı ilk toplantı oldu. Bu üç ülke arasında özellikle Halep’in tahliyesine yönelik olarak ikili düzeyde yoğun bir telefon diplomasisi gerçekleşiyordu. Ancak Moskova’daki toplantının gündemi tahliye konusunu aşacak bir kapsamdaydı.