"And I have found both freedom and safety in my madness, the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us. But let me not be too proud of my safety. Even a Thief in a jail is safe from another thief. "

Khalil Gibran (How I Became a Madman)

YENİ ÇIKTI !

NEWS AND ARTICLES / HABERLER VE MAKALELER

Tuesday, December 20, 2016

Türkiye, Rusya ve İran'dan Suriye mutabakatı- BBC Türkçe

Türkiye, Rusya ve İran; Suriye'de ateşkesin genişletilmesi ve Şam yönetimi ile muhalifler arasında barış görüşmelerinin yeniden başlaması konusunda anlaştı.
Moskova'da bir araya gelen üç ülkenin dışişleri bakanları ortak bir deklarasyonu kabul ettiklerini açıkladı.
Deklarasyonda üç ülkenin barış görüşmelerinin garantörü olacağı belirtiliyor.
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi genişletilmiş ateşkes mutabakatına dahil edilmedi.
Üçlü görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Suriye'de kalıcı bir ateşkes sağlanması için çabalarımızı birlikte sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise "Üç ülke de Suriye'de önceliğin rejim değişikliği olmadığı konusunda mutabık" diye konuştu.
Lavrov, hedeflerinin Suriye'nin toprak bütünlüğü ile bağımsızlığını korumak ve 'teröre karşı mücadele etmek' olduğunu söyledi.