"And I have found both freedom and safety in my madness, the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us. But let me not be too proud of my safety. Even a Thief in a jail is safe from another thief. "

Khalil Gibran (How I Became a Madman)

YENİ ÇIKTI !

NEWS AND ARTICLES / HABERLER VE MAKALELER

Friday, April 14, 2017

'4 bölge' tahliyesi başladı- Al-Jazeera Turk

Suriye’de geçen ay varılan ve 4 bölgeden tahliyeleri öngören anlaşma uygulanmaya başladı. İdlib’in kırsalında 2 rejim yanlısı Şii bölge ve Şam’ın kırsalında 2 muhalif Sünni bölgeden yaklaşık 12 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

İdlib’in kırsalında, rejim yanlısı olan ve muhaliflerin kuşatması altındaki Şii Fua ve Kefreyya bölgeleri ile Şam’ın kuzeybatı kırsalında Lübnan’ın sınırına yakın bir bölgede yer alan rejim kuşatması altındaki muhalif Sünni Madaya ve Zebadani bölgelerinin karşılıklı tahliyesine başlandı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, tahliye edilecek kişileri taşıyan otobüslerin hareket etmeye başladığını söyledi.

Al Jazeera muhabirinin edindiği bilgilere göre, Fua ve Kefreyya bölgelerinden yaklaşık 5 bin kişi Halep'e doğru çıktı. Bir Şii kaynak, Fua bölgesinde 60 otobüsün bölgeden çıkmaya başladığını söyledi.

Anadolu Ajansı'na göre de Madaya ve Zebadani'den 2 bin 350 kişi çıkarıldı. 

İHH çadır kurdu

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Madaya ve Zebadani’den tahliye edilerek İdlib’e getirilecek siviller için İdlib merkezinde çadır kurdu.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Selim Tosun, Şam'ın batısında rejim kuşatmasındaki Madaya beldesi ve Zebadani ilçesinden sivillerin İdlib'de güvenli noktalara geleceğini söyledi.