"And I have found both freedom and safety in my madness, the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us. But let me not be too proud of my safety. Even a Thief in a jail is safe from another thief. "

Khalil Gibran (How I Became a Madman)

YENİ ÇIKTI !

NEWS AND ARTICLES / HABERLER VE MAKALELER

Sunday, April 16, 2017

Suriye'de tahliye edilenlere saldırı- Al-Jazeera Turk

Suriye'de kuşatma bölgelerinden sivil ve askeri unsurları tahliye eden konvoyların, kontrol noktalarında bekleyişi sırasında meydana gelen bombalı saldırıda en az 126 kişi öldü. Bunlardan 68'i çocuk.

Suriye'de kuşatma bölgelerinden sivil ve askeri unsurları tahliye eden konvoyların, kontrol noktalarında bekleyişi sırasında meydana gelen bombalı saldırıda en az 68'i çocuk 126 kişi öldü. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Cumartesi günü İdlib’den Halep’e giden otobüslere yönelik bomba yüklü araç saldırısında ölenlerden en az 98’inin İdlib'te muhaliflerin kuşatmasındaki Fua ve Kefreya'dan tahliye edilenler olduğunu açıkladı. Yüzlerce kişinin yaralandığını ve ölü sayısının artabileceğini vurgulayan Gözlemevi’ne göre, yardım görevlileri ve tahliye edilenleri koruyan muhalifler de saldırıda öldü.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

“Dinimizin bize öğrettiği ahde vefa olgusuna ters”

Suriyeli muhalifler de saldırıyı kınadı. Fua ve Kefreya konvoyunun güvenliğini sağlayan muhalif gruplardan Ahraru'ş Şam, yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, saat 16.00 sularında Fua ve Kefreya'dan çıkan konvoyu korumakla görevli araçlara yönelik bir saldırı düzenlendiği belirtildi. "Tahliyenin güvenliğini sağlayan çok sayıda devrimci hayatını kaybetti." denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu korkak eylemi kınıyoruz. Bu eylem, dinimizin bize öğrettiği ahde vefa olgusuna terstir. Bu saldırı rejimin mezhepsel çıkarlarına hizmet etmektedir. Böylelikle rejim, Han Şeyhun ve Guta’da işlediği katliamların üzerini kapatmak istiyor."

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Raşidin'de Fua ve Kefreya sakinlerini, muhalifleri ve tıbbi ekipleri hedef alan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullandı.