"And I have found both freedom and safety in my madness, the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us. But let me not be too proud of my safety. Even a Thief in a jail is safe from another thief. "

Khalil Gibran (How I Became a Madman)

Lübnan Marunîleri / Yasin Atlıoğlu

NEWS AND ARTICLES / HABERLER VE MAKALELER

Tuesday, October 11, 2011

Türkiye'nin Kışkırtma Yerine Reformları Desteklemesini Temenni Ederdik- SANA TürkçeKUALA LUMPUR – Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban dün Malezya'nın başkenti Kuala Lunpur’da Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman ile bir araya gelerek, Suriye'de cereyan eden durumların gerçeğine ışık tuttu.

Şaban; Suriye'nin, ulusal güvenlik ve istikrarını, milli ve ulusal rolünü sabote etmeyi hedefleyen planlarla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, Suriye hakkında asılsız yalanların yaymaya çalışıldığını, gerçeklerin çarpıtıldığını ve kamuoyunun aldatıldığını belirtti.

Suriye'de masum sivil vatandaşları, askerleri ve güvenlik güçlerini hedef alan terör eylemlerinin bulunduğuna dikkat çeken Şaban; bu eylemleri gerçekleştiren terör gruplarının kimi taraflarca desteklendiklerini ve finanse edildiklerini ifade etti.

Görüşmede Malezya Dışişleri Bakanı Aman; Suriye'de her türlü yabancı müdahaleye karşı olan ülkesinin tutumuna vurgu yaptı.

Malezya'nın Suriye yönetiminin halkın isteklerine cevap olarak attığı reform adımlarına tam desteğini belirten Aman; iki ülke arasında tüm alanlarda mevcut ayrıcalıklı ilişkilere işaret etti.

Suriye'deki olayların gelişiminin değerlendirildiği görüşmede taraflar iki dost ülke arasındaki ilişkileri de masaya yatırdılar.

Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Şaban; yönetimin attığı reform adımlarına da ışık tutarak, Suriye'nin bu reformları hayata geçirmekle birlikte güvenlik ve istikrarı yeniden sağlamada azim ve kararlılığını belirtti.

Kimi ülkelerin gerçeklerden uzak medya raporlarına istinaden tutumlarını belirlemelerinden esefini dile getiren Şaban; dost ülkelerin de gerçekçi tutumlarını övdü.

Sorun; Bazı Ülkeler, Şiddet Eylemlerinde Bulunan Şahısları Silahlandırıyorlar

Malezya Dışişleri Bakanı Aman ile düzenlediği ortak basın toplantısında Şaban, ziyaretinden amacın; özellikle batılı ve Arap medya kanallarının Suriye'ye çamur atma hedefiyle ciddi bir şekilde gerçekleri çarpıttıkları bir zamande Malezyalı yetkililere Suriye'de olup bitenlerin gerçeği hakkında bilgi vermek olduğunu söyledi.

Şaban; Malezyalı yetkililere Suriye yönetiminin attığı reform adımları ve bu reform adımlarının Suriye'nin geleceğini olumlu yansımaları hakkında bilgi verdiğine işaret ederek, Suriye'nin reformları hayata geçirme ısrarı ve özenine vurgu yaptı.

Suriye'nin tanık olduğu krizin; bir kısım ülkelerin Suriye'de şiddet eylemlerinde bulunan, okullarda eğitimi aksatan, yolları kesen, genel olarak vatandaşların normal yaşamlarını engelleyen ve reformların hayata geçirilmesine mani olan kişileri silahlandırmalarından ibaret olduğunu söyledi.

Şaban; Suriye yönetiminin ulusal güvenliği sağlamakla birlikte vatandaşlarının selametini ve yaşamlarını korumak için büyük bir özen gösterdiğine vurgu yaptı.

Başka taraflardan silah, finans ve her türlü desteği alan silahlı grupların eylemleriyle asker ve polislerden binden fazla kişinin şehit düştüğüne dikkat çeken Şaban; silahlı grupların şiddet eylemlerinde bulunduklarını, bilim adamları ve düşünürlere suikast ve kaçırma eylemleri düzenlediklerini belirtti. Aynı zamanda bu grupların Suriye'nin ulusal güvenliğini, istikrarını ve halkın birliğini baltalamaya çalıştıklarını ekledi.

Türkiye'nin Kışkırtma Yerine Reformları Desteklemesini Temenni Ederdik

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye'deki durumlara ilişkin açıklamaları konusunda Şaban; “Erdoğan’ın açıklamalarını medyada gördükleri ve okudukları yerine, gerçeklere dayandırmasını temenni ederdik...”

Sözlerine devam eden Şaban; “Türkiye'nin, olayları kışkırtma ve körüklemesi yerine Suriye'deki çok partili sistemi ve demokrasiyi desteklemesini bekliyorduk...” dedi.

Basın toplantısında konuşan Malezya Dışişleri Bakanı Aman; Suriye'de olup bitenlerin gerçeği hakkında Şaban’dan bilgi aldığını, Suriye'ye ilişkin dezenformasyon yayın yapan medya savaşının gerçeğini de öğrenmiş olduklarını belirtti. Aman, ülkesinin bu konudaki derin endişelerini dile getirdi.

Ülkesinin Suriye'deki krizin en kısa zamanda çözülmesini temenni ettiğini belirten Aman; Suriyelilerin isteklerini karşılayacak çözümün diyalog yoluyla olması önemine dikkat çekti.

Aman; Malezya'nın başka ülkelerin içişlerine her türlü yabancı müdahaleye karşı tutumunu yeniden ifade etti.