"And I have found both freedom and safety in my madness, the freedom of loneliness and the safety from being understood, for those who understand us enslave something in us. But let me not be too proud of my safety. Even a Thief in a jail is safe from another thief. "

Khalil Gibran (How I Became a Madman)

Lübnan Marunîleri / Yasin Atlıoğlu

NEWS AND ARTICLES / HABERLER VE MAKALELER

Tuesday, December 20, 2011

İki Halk Arasındaki İlişkileri Hiçbir Güç Bozamaz- SANA TürkçeHALEP – Cumhuriyet Baş Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun, Suriye halkının bilinci ve komplonun boyutlarını idrak ederek kendisine karşı kurulan komployu başarsızlığa uğrattığını belirtti.

İnsanlar arasında sevgi ve hoşgörü değerlerini yayma çağrısı yapan Hassun, dün Suriye'yi ziyaret eden Türk öğrenci heyetini kabulü sırasında Suriye'ye ulusal ve milli tutumları nedeniyle baskı yapıldığını belirtti.

Cumhuriyet Baş Müftüsü, Suriye ve Türkiye halklarını bir araya getiren, ABD ve müttefiklerinin kesmeye çalıştığı tarihi kardeşlik ilişkilerine değinerek iki halkı sömürgeci ve düşmancı çıkarlarına hizmet edecek şekilde birbirinden ayırmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Diğer yandan Türk öğrenci heyeti, yaşadığı krizden çıkması yönünde Suriye'yle dayanışma içinde olduğunu ve içişlerine yönelik müdahaleyi reddettiğini söyleyerek iki kardeş halk arasındaki ilişkileri hiçbir dış gücün bozamayacağına vurgu yaptı. Bununla birlikte heyet, Kültür Müdürlüğünde Halep Üniversite ve Enstitü öğrencileriyle bir araya geldi.

Türk öğrenci heyeti, Türk Hükümetinin ABD ve batıya hizmet eden Suriye'ye yönelik politikalarını reddettiğini belirterek Türk halkının bu tutumların boyutunu anlamaya başladığını dile getirdi.

Heyet, Türkiye kent ve üniversitelerinde Türk hükümetinin tutumları, ABD ve batının başta Arap bölgesi ve Türkiye olmak üzere dünyadaki politikalarını protesto eden mitinglerle ilgili belgesel bir film gösterdi.